ORSZAK TRZECH KRóLI 2015

Orszak_Nadarzyn_2015_1

„Pokój i radość w rodzinie. – PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM”

Pod tym hasłem 6 stycznia ulicami Nadarzyna przeszedł Orszak Trzech Króli.

Piękna pogoda, roześmiane dziecięce buzie i gorące serca mieszkańców naszej miejscowości oraz przybyłych gości sprawiły, że Pierwszy Nadarzyński Orszak Trzech Króli odbył się we wspaniałej, radosnej i rodzinnej atmosferze.

Takie imprezy przyczyniają się do budowania prawdziwie obywatelskiego społeczeństwa. Orszak, jako inicjatywa oddolna zaangażował i zintegrował bardzo wiele lokalnych środowisk.

Orszak_Nadarzyn_2015_3

Nie da się przecenić indywidualnego zaangażowania dzieci, rodziców i nauczycieli, którzy pełnili wszelkie możliwe orszakowe funkcje począwszy od straży ojcowskiej, czuwającej nad bezpieczeństwem młodych aktorów, po pozostających w cieniu koordynatorów całego projektu.

Orszakowi uroku dodawała również przepiękna oprawa muzyczna Towarzystwa Śpiewaczego Syrena f, Orkiestry OSP Nadarzyn i chóru dziewcząt ze Szkoły Podstawowej Promienie.

Orszak_Nadarzyn_2015_6Dla dzieci ogromną atrakcją były żywe zwierzęta. Największe wrażenie robiły oczywiście dwa dwugarbne wielbłądy z Cyrku Zalewski, był też wspaniały biały rumak na którym jechał Król Melchior oraz osiołek na którym jechała Maryja. W zagródce przy Szopce czekały owieczki.

Harcerze rozdali 2000 koron i 1000 śpiewników. Jak szacują organizatorzy w Orszaku uczestniczyło około 1500 osób.

Królewskie Orszaki formowały swe szyki już od godziny 11.30 na ulicy Sitarskich.

Tam też dzielni rycerze odparli pierwszy atak diabelski na orszaki Trzech Króli. Dzieci i rodzice rozgrzewali się przed wymarszem ćwicząc ile tchu w piersiach swe orszakowe okrzyki.

W naszej rodzinie! – uśmiech nie zaginie!” – krzyczał orszak niebieski – afrykańskiego Króla Baltazara, tworzony przez Szkołę Podstawową z Ruśca. Orszak Zielony – azjatyckiego Króla Melchiora, tworzony przez Przedszkole i Szkołę Promienie, Szkołę Azymut i Szkołę Podstawową z Młochowa wołał ze wszystkich sił: „Niech pokój zagości!- z bliskimi w radości!”. Zaś orszak czerwony- europejskiego Króla Kacpra, tworzony przez Szkołę Podstawową z Nadarzyna nawoływał: „Niech radość nie minie! – w naszej rodzinie!”.

Po odczytaniu edyktu Cezara Augusta na scenę wszedł ksiądz proboszcz Andrzej Wieczorek, który poprowadził modlitwę Anioł Pański i pobłogosławił Orszak przed wymarszem.

Orszak_Nadarzyn_2015_2Królowie poprowadzili swe orszaki ku Betlejemskiej Szopce ustawionej na głównej scenie, na Placu Poniatowskiego. Po drodze orszaki mijały kolejne mansjony – żywe obrazy. Pierwszym przystankiem był Dwór Heroda. Tu Królowie przerwali Herodowi błogi spokój, a w jego serce wkradł się strach o tron i władzę. Mali rycerze z zielonego orszaku od razu wyrazili swoje zdanie o Herodzie obrzucając jego tron gradem plastikowych kulek.

Następnie uczestnicy orszaku musieli się zmierzyć z iście diabelskimi sztuczkami i podszeptami w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Nadarzynie. „Mamy Ciebie, dobra nasza – za nic nigdy nie PRZEPRASZAJ!”. „Zapraszamy w nasze progi – u nas ciepło – tam mróz srogi.” – kusiły diabły.Mimo to, Królowie i ich dzielni towarzysze, drogi do Betlejem nie zgubili.

himg_5176Duże wrażenie robił mansjon „Walka dobra ze złem” gdzie z wielkim zaangażowaniem w swoje role wcielili się rodzice ze Szkół Podstawowych Promienie i Azymut.

Przed wejściem na Plac Poniatowskiego ustawiona była „Brama do nieba” w której uczestnikom Orszaku dodawały otuchy anioły ze Szkoły Podstawowej w Młochowie.

Orszak_Nadarzyn_2015_4Wreszcie finałowa scena – Szopka, w której już czekała na pokłon królów Boża Dziecina.

W kolorowym pochodzie, z kolędą na ustach, pod scenę docierali kolejno: aniołki i pastuszkowie, rycerze, dwórki i legioniści rzymscy. Trzej Królowie, przy dźwięku fanfar, kolejno wchodzili na scenę aby oddać hołd i złożyć dary Panu Jezusowi. Później nastąpiło wspólne kolędowanie.

Tak zakończyły się te nasze pierwsze uliczne jasełka. Dzieci choć nieco zziębnięte cieszyły się, że mogą poczuć się uczestnikami wydarzeń sprzed 2000 lat. Dorośli, poprzebierani w różne stroje, mogli zrzucić nieco ciężaru powagi jaki zwykle towarzyszy wydarzeniom religijnym. Każdy widz mógł otrzymać koronę i śpiewnik przez co wszyscy czuli się zaproszeni do wspólnego śpiewania i świętowania.

Ci, z Państwa, którzy nie mogli przybyć na Orszak, niech się nie martwią, gdyż organizatorzy Orszaku już snują plany na rok 2016. Mamy nadzieję, że ten sposób obchodzenia Święta Trzech Króli na stałe wpisze się do tradycji naszej gminy, a za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie.

Do Zobaczenia 6 stycznia 2016 roku.

tekst: Izabela Żylińska

album zdjęć Idy Zajbert: https://picasaweb.google.com/102224956536761055449/ORSZAK?authkey=Gv1sRgCKy9mpfy07DWuwE

album zdjęć Piotra Wąsiewicz: https://plus.google.com/photos/103744102884853383219/albums/6101289039200967105?authkey=CJDQ1sC5lpa0hAE

album zdjęć Bogdana Okupnego: https://www.dropbox.com/sh/uoh2tfbpvc81yu6/AACUqjEFCqyXrlAkn9Z7N99Ga?dl=0

album zdjęć Roberta Kota: https://drive.google.com/folderview?id=0B-E9jE2Q7vztT3FRT0poQzZXNms&usp=sharing